מאגר
מידע
עזור
לאתר
לוגו
ברוכים הבאים לאתר "פישפיק" --- המדריך המלא לבניית אקווריום תמונה. --- בקרוב יועלו תמונות כפי שהאקווריום נראה היום.

ציוד לאקווריום

בדף זה מרוכז כל הציוד הנדרש להקמת אקווריום תקין, בריא ושיחזיק לאורך זמן. שימו לב כי ביצעתי הפרדה בין ציוד לכלל סוגי האקווריום לבין ציוד המיועד לאקווריום צמחייה. מגוון החברות שקיימות בשוק גדול מאוד לכן לא יזיק לעשות סקר שוק לפניי שקונים. מומלץ לקנות בערים לא מפותחות שם באופן ברור המחירים נמוכים בהרבה מחנות במרכז תל אביב לדוגמה (מלבד חנות אחת שמצאתי שנותנת שירות נהדר אקווריום.co.il).

הציוד הנדרש-כלל סוגי האקווריומים

גוף חימום

גוף חימום:

תפקידו של גוף החימום הוא לשמור על טמפרטורת מיים קבועה הדבר חשוב במיוחד אם בוחרים לאכלס את האקווריום בדגי נוי לדוגמה שאוהבים טמפרטורה של 28 מעלות. יש לבחור בגוף חימום בהתאם לנפח האקווריום אותו אנחנו בונים, מכיוון שעל פי המידות שבחרתי נפח האקווריום הינו 60 ליטר בחרתי בגוף חימום של 50 וואט שמספיק בהחלט, אם בחרתם במידות שונות משלי ניתן להיעזר במחשבון לחישוב נפח האקווריום שלכם.

פילטר

פילטר:

תפקידו של הפילטר הוא לבצע סינון וניקיון מכני של המיים, למעשה הוא שומר על מיים צלולים ואיכותיים. מעבר לכך בתוך הפילטר נוצרות מושבות של חיידקים טובים שמפרקים את הרעלים שהדגים פולטים למיים. עוצמת הסינון נמדדת בכמה פעמים כל המיים שבאקווריום עוברים בפילטר בשעה כלומר אם נפח האקווריום הוא 100 ליטר ועוצמת הפילטר היא 400 אז כל המיים שבאקווריום עוברים דרך הפילטר 4 פעמים בשעה. לא כדאי להגזים בעוצמת הפילטר מכיוון שאנחנו לא רוצים ליצור זרם חזק באקווריום שיראה כמו ג'קוזי. הבחירה שלי הייתה פילטר של Atman 800 ליטר בשעה שעושה עבודה נהדרת, הפילטר הזה מגיע עם סינון מכני בלבד (2 ספוגים) לכן הוצאתי את הספוג העליון והחלפתי אותו במדיות ביולוגיות. מומלץ להתייעץ עם המוכר בחנות לפניי הרכישה.

חליל

"חליל":

תפקידו של החליל היא למנוע זרימה חזקה באקווריום, החליל שאני בניתי אינו דומה לחליל הנמכר בחנויות, מה שאני עשיתי די פשוט, לקחתי צינור פלסטיק רחב אטום בצידו האחד שלתוכו נכנס הצינור שיוצא מהפילטר מה שגורם לכך שהמיים גולשים לאט מחלקו העליון של הצינור הרחב, ניתן לקרוא כאן בהרחבה על בניית החליל (נמצא גם בתפריט בחוצץ "תוספות לאקווריום צמחייה").

מד חום

מד חום:

מד החום מאפשר לנו מעקב אחר שינויים בטמפרטורת המיים מומלץ לבחור במד חום רגיל (כספית ולא דיגיטלי) מכיוון שהוא מדוייק יותר וגם עולה מספר שקלים בודדים.

חצץ

חצץ:

למצע יש תפקידים רבים, החל מהקניית תחושת הטבע לדגים, משפר את הנראות של האקווריום ועד לסינון ביולוגי. ניתן לרכוש את החצץ במגוון אינוסופי של צבעים וצורות, חשוב לא לבחור בחצץ דק מדיי על מנת שהשכבה תיהיה אוורירית ולא עבה מדי כי פחות יפה מבחינה ויזואלית אבל הכל עניין של טעם.

תאורה

תאורה:

במידה ובחרתם באקווריום צמחייה הכלל אומר שככל שהתאורה חזקה יותר כך הצמחים יגדלו מהר יותר מצד שני כך גם יווצרו יותר אצות וצרות אחרות לכן לאחר ניסיונות שעשיתי מומלץ מינימום 0.6 וואט תאורה לכל ליטר, אני משתמש ב-1 וואט לליטר. במידה ולא בחרתם באקווריום צמחייה עוצמת התאורה למטרה ויזואלית בלבד כמובן מומלץ שהאקווריום יואר היטב כדי שהדגים יקבלו תחושה של "אור יום". קיימות נורות יעודיות לתאורת אקווריום צמחייה שהן חזקות במיוחד שנקראות t5 מנורות אלה יקרות במיוחד לכן אני לא ממליץ על קנייתן אני בחרתי בשלוש נורות פלורוסנט שכל אחת מהן 20 וואט ועושות את העבודה נהדר, נורות אלה נקראות t4 והן דקות ובמיוחד ומאוד זולות יחסית לחלופות מעבר לכך מתאימות מאוד למטרתנו ולמיקום גוף התאורה שעליו נדון בהמשך. כאשר אתם רוכשים תרכשו כמובן את הנורות עם גוף תאורה מוכן ומומלץ שיהיו מסוג day ligth שנותן אור לבן יותר, יתרון נוסף הוא שהן מוגנות בפלסטיק מה שמקטין את הסיכוי לקצר במידה ויש מגע עם מיים.

משאבת אוויר

משאבת אוויר+אבן אוויר:

תפקידה של משאבת האוויר הוא להכניס חמצן למיים החיוני לדגים ולצמחייה. למשאבה מחובר צינור כאשר בקצה השני שלו מחוברת אבן אוויר שתפקידה להוציא את האוויר בצורת בועות קטנות לתוך המיים על מנת שיתמוסס יותר בקלות. ההמלצה שלי היא על אבן אוויר קטנה כמו בתמונה מכיוון שזהו אקווריום תמונה ואין אנו רוצים שהיא תתפוס את כל המקום, באקווריום צמחייה בלבד השאיפה בעתיד להפסיק את פעולת אבן האוויר בבוקר כאשר הצמחים יוכלו לספק מספיק חמצן לדגים.

תוספות לאקווריום צמחייה

דשן

דשן:

במידה ובחרתם להקים אקווריום צמחייה כלומר שמכיל בתוכו צמחייה אמיתית כפי שעשיתי תזדקקו למצע מדושן אשר מכיל את כל החומרים להן הצמח זקוק על מנת לגדול, מצע מדושן זה מחליף את החצץ שיש באקווריום רגיל. יש הרבה מדריכים ברחביי האינטרנט איך להכין מצע כזה לבד אבל מכיוון שעשיתי מספיק לבד קניתי אחד מוכן ובחרתי במצע של אמנו-אמזוניה 2. מניסיון אישי שלי זהו מצע מצויין אשר פחות מתפורר מהמתחרה שלו (elos) ולכן אני ממליץ עליו בחום.

מערכת פחמן דו-חמצני בהכנה ביתית:

מערכת co2 ביתיתהפחמן דו-חצמני (co2) עוזר לצמחים להטמיע את התרכובות והמינרלים המצויים בסביבתם וכך לצמוח ולשגשג. באקווריומים גדולים יש מערכת פד"ח מקצועית אשר מורכבת ממיכל דחוס ווסת ודפיוזר. מחירה של מערכת כזאת מגיע לאלפי ש"ח. מכיוון שהאקוווריום שלנו קטן יחסית (60 ליטר) איני ממליץ להוסיף מערכת co2 מכיוון שהאקווריום קטן ובקלות יכולה להיווצר הרעלת co2 ולהרוג לנו את כל הדגים, מעבר לכך מניסיוני בעזרת הרצה נכונה של האקווריום, יצירת מערכת מבוססת ובחירת צמחים נכונה ניתן להגיע למראה מרהיב. כמו כן ישנו תוסף co2 נוזלי שבמקרה שלנו יכול לשמש תחליף למערכת זו. לאלה מאיתנו שבונים אקווריום גדול יותר וכן מעוניינים להוסיף co2 אך לא רוצים להשקיע אלפיי שקלים ניתן להשתמש במערכת פד"ח אורגאנית (שמרים וסוכר), אשר ניתן להכין בבית בעלות ש"ח בודדים. ניתן לקרוא כאן בהרחבה על הכנת מערכת פד"ח ביתית (נמצא גם בתפריט בחוצץ "פרויקטים משלימים").

דיפיוזר

דיפיוזר:

במידה ובחרתם להוסיף מערכת co2 תזדקקו לדיפיוזר. תפקידו של הדיפיוזר הינו המסת הפד"ח במי האקווריום ביעילות מרבית, הדיפיוזר מתחבר לצינור של מערכת הפד"ח ונמצא בתוך האקווריום. הדיפיוזר בנוי כך שכאשר בועות יוצאות ממערכת הפד"ח לדיפיוזר השהייה שלהן במיים ארוכה ככל האפשר, או בעברית פשוטה הן פשוט עולות בו באיטיות בגלל מבנהו, פעולה זאת גורמת לכך שהמיסוס של הבועות במיים גבוה יותר.

בחסות
תפריט
מחשבונים
עובי הזכוכית
נפח האקווריום
סטטיסטיקה
160609
צפיות מתאריך 19 בנובמבר 2008
:המלץ על האתר

Copyright © 2008 fishpic. All rights reserved

PageRank Checker - דירוג בגוגל מנהל    תנאי שימוש  כתוב לנו    קישורים