מאגר
מידע
עזור
לאתר
לוגו
ברוכים הבאים לאתר "פישפיק" --- המדריך המלא לבניית אקווריום תמונה. --- בקרוב יועלו תמונות כפי שהאקווריום נראה היום.

עיצוב האקווריום

הכנת רקע

כן כן שמעתם נכון אנחנו הולכים להכין רקע בעצמנו, בנינו אקווריום שלם אז רקע לא נעשה לבד? בחרתי ברקע שנראה כאילו גב האקווריום הוא קיר של אבנים, יש לציין כי בחלוף הזמן הוחלף רקע זה ברקע שחור (מדבקה שחורה פשוטה).

שלב א: חיתוך הקלקר

בעזרת סכין יפני נחרוץ חריצים בקלקר בצורת אבנים, יש לשמור על אי סימטרייה מוחלטת בין אבן לאבן כאשר חותכים על מנת להעניק לקלקר מראה של קיר אמיתי:

שלב ב: צביעת הקלקר

צביעת הקלקר יכולה להתבצע במספר דרכים, הדרך המומלצת ביותר היא למצוא צבע לא רעיל עמיד במיים אומנם המלצה זו היא מניסיון שלאחר מעשה בלבד. אני צבעתי בעזרת מלט, החיסרון בכך הוא שלאחר מספר חודשים המלט מתפורר אך מכיוון שכך ביצעתי את זה במקור החלטתי להעלות גם את האפשרות הזאת. מעבר לכך ניתן לראות כי בחלק אחד של הקלקר חסרה חתיכה, הסיבה לכך היא שבהתחלה חתכתי מקום לפילטר בגלל שצורתו של הפילטר הראשון שבחרתי דרשה את זה ולכן אפשר לוותר על פעולה זו. בשלב ראשון נערבב בקופסה מלט עם מיים לקבלת שכבה דלילה, נצבע את הקלקר בשכבה ראשונה ונמתין לייבוש מלא.

לאחר שהמלט יבש בטח שמתם לב שהוא שביר מאוד וכל נגיעה בו גורמת לסדקים, על מנת להעניק למלט גמישות נכסה אותו לכמה שעות בסמרטוטים רטובים. נחזור על התהליך עוד מספר פעמים עד לקבלת המראה הרצוי שימו לב כי בכל פעם על המלט להיות סמיך יותר ויותר ובין כל שכבה לשכבה נכסה את הקלקר בסמרטוטים רטובים להענקת גמישות.

שלב ג: הדבקת הרקע

לאחר שהרקע מוכן כל מה שנשאר זה להדביק אותו לגב האקווריום, מהצד הפנימי כמובן נמרח סיליקון על גב האקווריום, נצמיד את הרקע בחוזקה (לא להפעיל יותר מדיי לחץ שהרקע לא יפגע) ונמתין לייבוש מלא:

הדבקת טפט על הדפנות

הדבקת טפט או מדבקה אם תרצו נעשית מצדו החיצוני של האקווריום על דפנותיו. ההדבקה נועדה להעניק לדפנות צבע זהה לצבעו של הרקע ומעבר לכך מסתירה את חוטי החשמל בצידי המסגרת. לפניי ההדבקה יש לנקות היטב את הזכוכית עם מים וסבון, לאחר שווידנו שהאזור נקי נרסס את האזור עם חומר לניקוי חלונות, הרטבת הזכוכית עוזרת לנו לכוון את המדבקה ולהוציא בועות אוויר, אם אין ברשותכם חומר לניקוי חלונות ניתן לרסס במיים. נדביק את המדבקה ובעזרת טלכרט או כרטיס פלסטיק כלשהו נוציא כל הזמן את בועות האוויר. נחזור על התהליך בשתי הדפנות ונמתין לייבוש מלא.

הכנת מצע

שלב א: שטיפת החצץ

מכיוון שבחצץ יש הרבה לכלוך נשטוף אותו היטב בקערה, נחזור על התהליך מספר פעמים עד שלא יורד לכלוך. מומלץ לשטוף עם מיים חמים מאוד על מנת להרוג כל מיני יצורים לא רצויים שמגיעים עם החצץ. יש לבצע שלב זה רק במידה ובחרנו באקווריום שאינו אקווריום צמחייה, במידה ובחרתם באקווריום צמחייה וקניתם מצע מדושן אין צורך לשטוף אותו ואפשר לדלג לשלב הבא.

שלב ב: פיזור המצע

כשהאקווריום ריק ממים כמובן, נפזר שכבה נדיבה מהמצע המדושן או מהחצץ שרכשנו, ההמלצה שלי היא ליצור מדרון כאשר בחזית האקווריום גובה השכבה 3 ס"מ ואילו בגב האקווריום 5 ס"מ , הנ"ל מוסיף מאוד ליופי של האקווריום ומבליט את תכולתו (צצמחים,סלעים וכו'). בסיום זה צריך להיראות כך:

שתילת צמחייה

לפניי שמתחילים המלצתי היא להעניק לקטע זה מחשבה מומלץ לצבור ידע אילו צמחים מתאימים לשתילה בהתאם לסוג האקווריום בו בחרתם. בדרך כלל אקווריום צמחייה עם ציוד מתקדם מאוד כמו co2 יכול להכיל כל צמח, אם בחרתם באקווריום שהוא טבעי יותר יש לבחור את הצמחים בהתאם, בקיצור לבחור בצמחים על פי תנאי הגידול הנדרשים לגידולם. מעבר לכך המלצתי היא לבחור בצמחים עם צורות מיוחדות ומגוונות, על מנת לקבל מראה מרשים כדאי לשלב צמחים בגוון ירוק עם צמחים בגוון אדום בנוסף כדאי לבחור בצמחים בעליי עלים קטנים מפניי שזה עושה אשלייה שהאקווריום גדול יותר. לא לשכוח כמובן לתכנן את מיקום הצמחים כלומר צמחים הצומחים לגובה בגב האקווריום וצמחים נמוכים בחזית האקווריום הדרך הטובה ביותר לבצע זאת היא לצייר מפה של צורת שתילה בהתאם לצמחים בהם בחרנו לפניי הרכישה והשתילה של הצמחים.

שלב א: הכנת הצמח

יש לחתוך מהצמח את כל העלים והענפים המתים, בדרך כלל צבעם יהיה שחור או צהוב:

שלב ב: שטיפה

לאחר שהסרנו את העלים והענפים המתים נשטוף את הצמח במים קרים כמובן להורדת הלכלוך. יש לוודא שאין על הצמח או על שורשיו צורות חיים לא רצויות כמו חלזונותת לדוגמה, במידה ויש להוציא אותם.

שלב ג: שתילה

כעת כשהצמחים מוכנים לשתילה נחזיק אותן בעזרת פינצטה ונדחף אותם לתוך המצע, לא לשכוח שהצמחים יגדלו הרבה לגבוה ולרוחב ולכן צריך להשאיר מספיק מרווח בינהם, יש להימנע מהידוק המצע, מומלץ לבצע פעולה זאת בעדינות כדי שהמצע לא יתפורר דבר שיכול להוביל בהמשך ל"ענני אבק" במיים בנגיעה של הדגים במצע.

הכנת גזע לקישוט

בתחילת ההקמה החלטתי לשים במרכז האקווריום גזע עץ עם הזמן הוצאתי את גזע האקווריום על מנת להכניס יותר צמחייה. במידה ובחרתם להכניס גזע ניתן לקנות גזעים שמיועדים למטרה זאת בחנויות אני מצאתי את הגזע בכנרת ליד הבית של ההורים. החלק הזה רלוונטי גם אם אתם מעוניינים להכניס סלעים שונים לאקווריום.

שלב א: חיתוך הגזע

על מנת להתאים את הגזע לאקווריום אותו יצרנו נניח את הגזע בתוך המסגרת נסמן את הגודל הרצוי ונחתוך בהתאם‎, המטרה היא שהגזע יכנס בקלות למיכל אותו יצרנו למען עבודת תחזוקה שוטפת כלומר לא יהיה ברוחב של יותר מ-17 ס"מ במקרה שלי ומעבר לכך שלא יתפוס את כל המקום באקווריום.

שלב ב: ניקוי הגזע

בעזרת מיים חמים וסקוצ' נשפשף את הגזע היטב להסרת כל הלכלוך, אין להשתמש בחומרי ניקוי כמובן מכיוון והם רעילים לדגים. לאחר פעולה זו נרתיח את הגזע במיים חמים על מנת להרוג טפילים לא רצויים מומלץ לשים את הגזע במיים מספר ימים כדי שיספוג מיים וישקע באקווריום בקלות.

הרצת האקווריום

זהו הכל מוכן בשלב זה נניח את האקווריום בתוך המסגרת. לאחר מיקום האקווריום נתחיל לחבר את הציוד לחשמל ונשים אותו במקומו באקווריום. אני מיקמתי את הפילטר צמוד לדפנה קרוב כמה שיותר לגב האקווריום ואותו דבר לגבי החליל הדיפיוזר וגוף החימום בפינה הנגדית. המטרה היא שכאשר הצמחייה תגדל עם הזמן היא תסתיר את כל הציוד. חשוב לציין כי מיקום הפילטר והחליל בפינות נגדיות יוצר זרימה עדינה ולא מורגשת החיונית לצמחים ולדגים.

לאחר מיקום כל הציוד נמלא את האקווריום במיים, על מנת שבמהלך המילוי עוצמת זרימת המיים לא תהפוך את המצע ניתן לשים בתחתית האקווריום צלחת הפוכה ולשפוך את המיים עלייה. לאחר מילוי המיים נוסיף אנטי כלור למיים (כתוב על האריזה את הכמות המדוייקת), אנטי כלור תפקידו לנטרל מהמיים את הכלור אותו מוסיפים לנו למיי השתייה, כלור זה כמובן רעיל לדגים.

בשלב זה נשאר להמתין שבועיים על מנת שיתפתחו בפילטר החיידקים הטובים עליהם דיברנו קודם, ניתן בהתחלה להוסיף דג מנקה או שתיים שישמשו כסטרטרים ויעזרו בהרצת האקווריום. לאחר ההרצה יש להוסיף לאט לאט דגים, קצת בכל שבוע עד שהאקווריום מאוכלס לגמריי. אין צורך למלא את האקווריום בכמות עצומה של דגים החוק הפשוט לקביעת הכמות היא ס"מ דג לליטר מיים (לא נראה לי שמישהו באמת מקשיב לחוק הזה :) ).

עכשיו כל מה שנותר לעשות הוא לסכם את הפרוייקט ולומר מספר תודות....

בחסות
תפריט
מחשבונים
עובי הזכוכית
נפח האקווריום
סטטיסטיקה
160606
צפיות מתאריך 19 בנובמבר 2008
:המלץ על האתר

Copyright © 2008 fishpic. All rights reserved

PageRank Checker - דירוג בגוגל מנהל    תנאי שימוש  כתוב לנו    קישורים